TV Ünitesi

Her geçen gün gelişmeye ve hayatımızda yer almaya devam eden teknoloji ile birlikte hayatımıza birçok yeni kavram girmiştir. Teknolojideki gelişmeler her sektörde olduğu gibi mobilyacılık sektörünü de yeni nesil ürünlere ve tasarımlara yönlendirmiştir. Günümüzde çağa ayak uyduran, modernlik ve şıklığı bir arada sunan ürün kategorilerinden biri TV üniteleridir. Duvar ünitesi ya da yaşam ünitesi olarak da adlandırılan TV üniteleri, evimize yaptığımız çağdaş bir dokunuştur.

TV ünitesi, televizyonun her evde bulunmaya başlamasıyla ortaya çıkan TV sehpalarının evrimleşmiş halidir. Televizyonların boyut ve şekillerindeki farklılıklar ve değişimlerle birlikte TV ünitesi modelleri vitrinlerde gördüğümüz çeşitliliğe ulaşmıştır. Temel olarak televizyon, DVD player, hoparlör ve oyun konsollarının düzenli görünmesini sağlamak için kullanılan TV üniteleri ile evde bir sinema salonu havası yaratmak ya da eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir aktivite alanı ortaya çıkarmanız mümkün.

TV ünitesi almadan önce ihtiyaçlarınıza karar vermeniz ve televizyonunuzun büyüklüğünü, şeklini, TV ünitesini konumlandıracağınız duvarın ölçülerini dikkate almanız gerekir. Televizyon köşesi için küçük bir duvar ayırmayı düşünüyorsanız; genişliği fazla olmayan, dolap, çekmece ve raflarla desteklenmiş TV üniteleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Bu modelleri odanızdaki düzeni sağlamanız için gerekli toparlamaları yapabileceğiniz bir depolama alanı olarak kullanabileceğinizden ekstra vitrin ve raf kullanmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda taşınabilir bir TV ünitesi istiyorsanız yine boyutları büyük olmayan ve raf, dolap ve vitrin bölümleri birbirine entegre modellere yönelebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman televizyonun yerini ve evinizin dekorasyonunu değiştirme imkânınız olur. Duvar ünitesini için ayırabileceğiniz geniş bir yeriniz varsa zengin bir dekorasyon ortaya çıkarabilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte televizyon ve aynı ölçülerde TV ünitesi seçme şansınız vardır.

Televizyonu aktif olarak kullananlardansanız TV ünitenizi salonunuza ya da oturma odanıza yerleştirebilirsiniz. Bulunduğu odanın dekorasyonuna uygun TV ünitesi ile evinizdeki stil bütünlüğünü korumuş olursunuz. Evinize hâkim olan tarz ne olursa olsun size hitap edecek TV ünitesini çeşitli modeller arasından bulabilirsiniz. Klasik stilde dizayn edilmiş bir salon ya da oturma odalarında yuvarlak formlu TV üniteleri dekorasyona uyum sağlayacaktır. Natürel havayı bozmamak için televizyonu odak noktası yapan modeller yerine televizyonun dolaplar ya da raflar arasında yer aldığı modeller tercih etmelisiniz. Özellikle klasik ve vintage akımlarında doğal bir görünüm için ahşap dokulara mutlaka yer verilmelidir.

Vitrinlerde yer alan TV ünitelerinin genel olarak modern bir üslupla tasarlandığını görüyoruz. Her stil için uyumu yakalayacak ürünler olsa da TV ünitelerinin kendini en çok gösterebildiği alan modern dekorasyonlardır. Teknolojik araçlar, teknolojiyle iç içe olan modern tasarımlar içerisinde dekoratif bir obje olarak kullanılabilir. Beyaz modeller her zaman revaçta olsa da koyu renklerin mobilya üzerindeki parlak uygulamaları ve ahşabın koyu tonları modern tasarımlara yakışan seçimlerdir. Özgün bir televizyon köşesi yaratmak için TV ünitesinin bulunduğu duvara yapılacak farklı renkte ya da desenlerdeki kaplamalar dekorasyonda büyük rol oynayacaktır.

TV üniteleri salon ve oturma odalarında dekorasyonun gözdesi haline gelmiştir. Bunun dışında ön plana çıkan diğer bir özelliği ise işlevsellikleridir. TV ünitesi satın alırken seçeceğiniz modele göre aynı zamanda fotoğraflarınızı, biblolarınızı sergileyebileceğiniz bir vitrin ve kitaplarınız için bir kütüphane de almış olursunuz. Televizyon ve evinizdeki diğer teknolojik gereçlerin yanı sıra küçük eşyalarınızı muhafaza edebileceğiniz bir depolama alanı edinirsiniz. Etrafındaki diğer aksamlarıyla birlikte TV üniteleri, farklı tasarımıyla tek başına stilinizi temsil edebilir.

Tek bir sehpadan oluşan modellerden orijinal tasarımlara imza atılmış modellere kadar çok geniş bir ürün yelpazesi bulunan TV ünitelerinin fiyatları da buna bağlı olarak değişmektedir. Küçük bir TV ünitesi ile çok ucuza ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi kendine has tasarımlar arasından bütçenize uyan modellere yönelebilirsiniz.