Modern Koltuk Takımları

Mobilyalar yaşam alanlarımızın temel unsurlarıdır. Biz de Duru Mobilya olarak evlerimizi renklendiren, hayatımızı kolaylaştıran mobilyalarla ilgili olarak kısa bilgilendirme yazıları paylaşmak istedik. Umarız mobilya alışverişinizde size yardımcı olurlar. Mobilya çeşitleriyle ilgili ilk yazımız koltuk takımları ile ilgili.

Koltuk takımları ev dekorasyonunuzun yapı taşını oluşturan mobilyalardandır. Evdeki bireylerin sıklıkla kullandığı ve eve gelen misafirlerinizi ağırladığınız yaşam alanlarınızın karakterini oluştururlar. Bu nedenle mobilya alışverişi sırasında koltuk takımı seçerken ayrıca özen gösterilmelidir. Ev içerisinde vaktimizin büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz oturma odası ve salonların olmazsa olmazı olan koltuk takımını satın almadan önce odanın boyutu ve şekli, mobilyaların sağlamlığı, kullanılan malzemelerin kalitesi, ailenin büyüklüğü ve işlevsellik dikkate alınması gereken kriterlerdir. Bir diğer önemli kıstas ise koltuk takımınızın evinizin stiliyle uyum içerisinde uyumu sağlayabilecek bir tarza sahip olmasıdır. Koltuk takımınızın tarzı konusunda country, avangard, vintage, retro ve klasik gibi birçok seçeneğiniz vardır. Ancak günümüzde vitrinleri süsleyen ve son trendleri oluşturan modeller modern akımın etkisindeki koltuk takımlarıdır. Şimdi, modern tarzdaki bir koltuk takımını seçerken nelere dikkat edilmelidir ve hangi mobilyalar ile nasıl kombin yapılmalıdır sorularının cevaplarına bakacağız.

Modern tarz, oturma odası ve salon dekorasyonlarında kullanılan koltuk takımlarında en fazla tercih edilen stildir. Rahat ve kullanışlı tasarımların şıklıkla tamamlandığı modern koltuk takımları, genel olarak çok belirgin olmayan, desensiz ve düz renkli kumaşlarla kaplanmış koltuklardan oluşur. Canlı ve renkli görünüm ise zıt renklerle kaplanmış kırlent ve yastıklarla verilebilir. Bunun dışında odadaki duru görüntüyü bozmamak için klasik, taşlı ya da karmaşık aksesuarlardan kaçınmak gerekir. Özellikle geometrik desenlerin ve figürlerin çok yakıştığı modern tarzdaki mobilyalarınızı marjinal parçalardan oluşan aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz. Kitaplarla dolu küçük duvar rafları ve bir duvarı tamamen kaplayan, tasarımsal bir kütüphane odanızın vizyonuna asalet katacaktır. Kısacası, modern tarzda bir salon ya da oturma odası tasarlarken, belirli odak noktaları belirleyip, dikkati dağıtmadan şık bir tasarım elde edebilirsiniz.

Modern koltuk takımları deyince ilk akla gelen sade ve spor modeller olsa da hem modern tarzın yalınlığını hem de farklı tarzların enerjisini taşıyan ürünler bulabilmeniz mümkün. Kırlent ya da berjerleriniz de küçük çiçek desenleri kullanarak country tarzını oturma grubunuzla birleştirebilir, modern salonunuza pastoral bir hava katabilirsiniz. Modern dekorasyonunuza klasik dokunuşlar yapmak isterseniz parlak kumaştan kaplamalar ve küçük, pırıltılı detaylar kullanabilirsiniz. Sıra dışı, rustik tasarımlarla ilgilenenlerdenseniz, sadece orta sehpa ve TV ünitesinde kullanacağınız eskitme ahşap görünümlü modeller ile istediğiniz ortamı bir nebze yaratabilirsiniz. Ancak koltuk takımınızda modern-spor tarzın göz yormayan manzarasından vazgeçemiyorsanız, duvarlarınızda sanatsal tablolar kullanarak odanızı karakterize edebilirsiniz.

Koltuk takımlarında oturma konforu baz alınarak dizayn edilen geniş minderli, son moda kanepelere modern tarzdaki koltuklar da ayak uydurmuştur. Yaslanma yerinde de aynı rahat tasarıma devam edilen bu modeller, otururken omurganızın dik durmasını sağlayacaktır. Sırtınızı yaslamak için yumuşak bir zemin arıyorsanız yastık ve kırlentlerle desteklenmiş modellere yönelebilirsiniz. Bu şekilde kullanım keyfi sunan, geniş koltuk takımları, misafirleriniz geldiğinde yatacak yer bulma sorununuza da çözüm olacaktır. Aynı zamanda bu huzurlu ortamdan siz de yararlanabilir, günlük yaşamınızda uzanarak kitap okuma ya da televizyon izleme zevkini yaşayabilirsiniz.

Koltuk takımlarına ve oturma gruplarına baktığımızda, köşe koltuk takımları adeta çağdaş tasarımların sembolü olarak öne çıkmaktadır. Siyaha yakın koyu ya da beyaza yakın açık renklerin dümdüz uygulamalarının yapıldığı köşe koltuk modellerini, metalik ayrıntılar barındıran, koltuk takımıyla aynı renk tonundaki mobilyalarla kombin yaparak evinizin atmosferini uzay çağına taşıyabilirsiniz. Modern tarzın kendini en iyi gösterebildiği form olan köşe koltuklar, her türlü ölçü ve biçimdeki odalara uyum sağlayabilmesi ve eşsiz kullanım rahatlığı sunması sayesinde salonların vazgeçilmezi olma yolunda ilerliyor. Siz de sadece köşe koltuk kullanarak dahi oturma odası ya da salonunuzu modernize edebilirsiniz.

Koltuk takımı alışverişlerinde tercih edilme oranı oldukça yüksek olan modern koltuk takımları, spektrumu geniş kategorilerdendir. Yüzlerce ürün seçeneği arasından kendi kişiliğinize uygun modeli kolayca bulabilirsiniz. Birbirinden farklı modern koltuk takımı örneklerini doğru aksesuarlarla kombinlediğiniz halde sakin bir ortama ya da cesur bir dekorasyona imza atabilirsiniz.