Genç Odası Takımı

Genç odası takımları, bireylerin ergenliğe girdiği dönemden itibaren uzun yıllar boyunca ihtiyacı olacak temel oda gereçlerini içeren mobilya grubudur. Temelde yatak ya da ranza, gardırop, şifonyer ve çalışma masasından meydana gelen genç odası takımları, kitaplık ve diğer aksesuarlar ile kombinlenerek kullanılır. Adeta gençler için başlı başına bir yaşam alanı oluşturmak için tasarlanmışlardır. Doğru dizayn edilmiş bir genç odasında yatak odası, çalışma odası ve aktivite alanlarını bir arada bulabilirsiniz.

Genç odası takımı almadan önce odayı kullanacak kişi sayısı, yaşları ve ilgi alanları dikkate alınmalıdır. Çok çocuklu ailelerde bir odayı birden fazla çocuğun kullanması gerekebilir. Bu durumda odayı dekore etmeden önce her bir çocuğun fikri alınmalıdır. Herkes için aynı dekora sahip yatak, gardırop ve çalışma masası yerine ayırt edici detaylara yer verilmelidir. Özellikle kız kardeşlerin paylaşacağı oda için gardırop herkese bir tane olacak şekilde alınmalı ve her biri için özel bir alan yaratılmalıdır. Genç odası takımlarında yatak tercihi genel olarak tek kişilik yataklardan yana kullanılmaktadır. Ancak boyutları dar bir odayı iki kişi paylaşacak ise yerden tasarruf etmenin en doğru yolu ranzalardır. Dolap ve çekmece gibi detayları da içerisinde barındıran dekoratif ranzalar sayesinde gençlerin ruhuna hitap edecek enerjide bir oda tasarlarken diğer eşyalar için de alan yaratmış olursunuz.

Genç odası tasarımı konusunda dekorasyonla ilgili kararları çocuğunuza bırakmalısınız. Ancak kullanışlı ve ilgi çekici bir oda için yönlendirmeler yapılmalıdır. Örneğin tasarlanacak oda için bir tema belirleyerek kullanılacak renklere ve odada yer alacak bazı objelere açıklık getirebilirsiniz. Temayı odayı kullanacak çocuğunuzun en sevdiği film, beğendiği bir kitap, ilgilendiği bir spor ya da herhangi bir ilgi alanı olarak belirleyebilirsiniz. Genç odasının enerjisini yükselten bu dokunuşlar ile çocuğunuza vakit geçirmekten hoşlanacağı bir oda sunabilirsiniz.

Odasındaki düzeni sağlamakta güçlük çeken gençlere çalışma masası ve gardırop seçiminde yapacakları tercihler yardımcı olacaktır. Kitapların ve bilgisayarın getirdiği dağınıklığı toparlayabilecek kapasitede, yeterli miktarda raf bulunduran bir çalışma masası düzenli görünümü korumanız için birebirdir. Gardırop seçerken ise iç bölümlerine dikkat edilmelidir. Her bir eşyanın derli toplu durması için ayrılmış farklı bölmeler içeren gardıroplar odadaki nizamı sağlayacaktır.

Genç odalarının aynı zamanda bir yatak odası olduğunu unutmamak gerekir. Bir yatak odası kadar rahat ve iç açıcı olmasına özen gösterilmelidir. Odanın ebatları küçükse, genç odası takımı alırken mümkün olduğunca depolama alanı sunan ve birbirine entegre mobilyalara yer verilmelidir. Örneğin; yatak kenarlarının raf olarak kullanıldığı modeller size dekoratif bir kitaplık ve ekstra yer kazandıracaktır. Halı ve koltuklar odadaki konforu ve huzurlu havayı artıran etmenlerdendir. Yeterli alan olduğu takdirde yerleştirilebilecek tekli koltuklar ile genç odası takımınıza olgunluk katabilirsiniz. Koltuklarınıza ve odanızın temasına uygun bir halı ile rahatlık ve şıklığı ön plana taşıyabilirsiniz.

Günümüzde birçok mobilya grubunda olduğu gibi genç odalarında da revaçta olan modeller modern tarza sahip olanlardır. Modern tarzın getirisi düz ve yer yer koyulaşan renkleri, desenli duvar kâğıdı kullanarak ya da tablolarda ve halınızda keskin renk geçişlerine izin vererek arka planda bırakabilirsiniz. Sadece renklerle oynayarak değil, çocuğunuzun ilgi alanına ait objeleri göz önünde bulundurarak aurayı farklı bir alana çekebilirsiniz. Müzikle ilgilenenler için bir müzik köşesi ya da astronomiye meraklılar için camın önündeki bir teleskop genç odanızın karakterini oluşturur ve çıkmak istemeyeceğiniz bir yaşam alanı sunar.