Çocuk Odası Takımı

Çocuk odası, çocuklarınızın dinlendiği, çeşitli aktiviteleri gerçekleştirme fırsatı bulduğu ve evde kaldıkları zamanın büyük çoğunluğunu geçirdikleri yerdir. Konu çocukların yaşayacağı bir ortam olunca dekorasyon konusunda her bir detay incelenmelidir. Karar verme ve dizayn aşaması evin diğer bölümlerine göre uzun sürebilir. Ancak sonuç olarak evinizde cıvıl cıvıl bir çocuk odasına sahip olacaksınız.

Çocuk odası tasarımı yaparken, öncelikle dikkat edilmesi gereken husus güvenliktir. Çocuğunuzun uyurken, oyun oynarken güvende olması için mobilyaların ve diğer eşyaların seçiminde hassas davranılmalıdır. Mobilyalarda çocuğun düşmesine sebep olacak, kullanırken rahatsızlık verecek ya da herhangi bir aktivite sırasında çarpabileceği detaylar bulunmamalıdır. Mobilya konusunda göz ardı etmemeniz gereken diğer bir kriter ise duvara monte edilebilir olması. Çocuk odasındaki bütün mobilyaları sabitleyebiliyor olmanız devrilme riskini ortadan kaldırır. Bu kıstası evdeki bütün mobilyalarda da uygulamak gerekir. Halı seçiminde de tercihinizi zemine iyice tutunan ve yürürken ya da koşarken ayağın altından kaymayacak halılardan yana kullanmanız çocuğunuzun rahat hareket edebilmesi açısından önemlidir. Bunların dışında uyku sırasında da emniyeti elden bırakmamanız için doğru bir yatak ve karyola seçimi yapmanız gerekir. Çocuğunuz uyurken çok hareket ediyorsa ve yataktan düşme tehlikesi olduğunu düşünüyorsanız kenarında korumalıkları olan bir karyola kullanmanızda fayda var. Özellikle ranza kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka korumalı olanları tercih etmelisiniz.

Çocuğunuzun odasını dekore ederken alacağınız mobilyaların ve eşyaların sağlığına uygun olup olmadığını sorgulamayı unutmayın. Çocuğunuza sağlıklı bir ortam yaratabilmek için mobilyaların yapım aşamasında kullanılan malzemelerle ilgili satış yapan kişilerden bilgi alabilirsiniz. Ahşaptan yapılmış ve kanserojen madde içermeyen cila ve boya kullanılan mobilyaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Mobilyaların ölçüleri de çocuğunuzun boyuyla orantılı olmalıdır. Genellikle çalışma masasında otururken vücutta meydana gelen şekil bozukluklarını engellemek için çocuğunuzun dik olarak oturabildiği ve uzanmak zorunda kalmadan masayı kullanabildiği ürünleri tercih etmelisiniz. Yatak seçiminde ise çocuğunuzun omurgasını destekleyen modellere yönelmeniz sağlıklı bir seçim olacaktır. Çok yumuşak yataklar oluşumunu henüz tamamlamış çocuk omurgası için uygun değildir. Annelerin ve babaların çocuğun sağlığı konusunda en çok endişe ettikleri konulardan biri, oyun esnasında sık sık yere temas etmeleridir. Burada doğru halı seçimi yapmış olmanız devreye giriyor. İstediğiniz tasarıma uygun antibakteriyel ve toz tutmayan halılar ile çocuğunuza rahatça oynayabileceği bir alan sunabilirsiniz.

Güvenli ve sağlıklı seçimler yaparken aynı zamanda dekoratif olmasını da isteriz. Dekoratif bir çocuk odası, çocukların eğlenceli iç dünyasını yansıtan, enerji dolu bir ortam olmalıdır. Çocuğunuz için en uygun tasarımı ortaya koyabilmek için ilgilendiği sporları, sevdiği filmleri ya da karakterleri kullanabilirsiniz. Renkli bir oda dizayn etmek için sadece halı, perde ve nevresimler kullanmak zorunda değilsiniz. Çocuk odalarının son yıllardaki trendi olan farklı şekillerde tasarlanmış yatak içeren çocuk odası takımlarını bütün vitrinlerde görüyoruz. En revaçta olan modeller araba şeklindeki yataklar ve prenses odası dizaynı olsa da çocuğunuzu yansıtan, orijinal bir model bulabilirsiniz. Mobilyalarınızda sadelikten yana olmayı tercih ediyorsanız açık renkler kullanarak aydınlık bir oda oluşturabilirsiniz. Beyaz ve tonlarındaki mobilyalar için desenli duvar kağıtları, renkli halı ve perdeler ile bir tema oluşturmanız da mümkün. Ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu çocuk odası takımları arasından renkli ve eğlenceli çizgilere sahip mobilya gruplarını kolaylıkla edinebilirsiniz.

Eğlenceli ve hareketli formlarla döşenmiş bir çocuk odasında aynı zamanda ebeveynlerin işini kolaylaştıracak işlevsel mobilyalara da yer verilmelidir. Evin diğer bölümlerine göre çok daha fazla dağınıklık sorunu olan çocuk odasında, çok çekmeceli şifonyerlere düzenleyici rolü verilebilir. İki çocuğun paylaştığı bir çocuk odası için yeteri kadar askılık bölümü olan, katlı kıyafetler için farklı gözler barındıran ve büyük ebatlı bir giysi dolabı karmaşık görüntünün önüne geçecektir. Çocuk odasında çok sayıda küçük eşya olacağı için bütün eşyaları ayrı ayrı toparlamak gerekebilir. Bunun için odayı oyuncak köşesi, çalışma köşesi gibi bölümlere ayırabilirsiniz. Çalışma masasını kitapların çokluğunu dikkate alarak yeterli büyüklükte bir kitaplıkla destekleyerek kırtasiye eşyalarının dağınıklığını önleyebilir, fotoğraf ve aksesuarları sergilemek için de bir alan yaratabilirsiniz.

Sizin ve çocuğunuzun hayalindeki çocuk odasını tasarlamak için mağazalarda gördüğünüz çocuk odası takımlarını kullanabileceğiniz gibi mobilyaları tek tek alarak, ihtiyaçlarınıza en iyi biçimde cevap verebilecek kombini kendiniz de ortaya çıkarabilirsiniz.